Carving - Galeria

Dekoracje z warzyw i owoców


 • Arbuzy

  Arbuzy
  (17 images)
  Rzeźby z arbuzów.

 • Carving

  Carving
  (39 images)

  Carving - dekorowanie potraw

  Wędrujące z języka specjalistycznego do potocznego, słowo carving etymologicznie związane jest z językiem angielskim i używa się go jako określenie cięcia, rzeźbienia, wycinania. Dekorowanie potraw, zwłaszcza owoców, pochodzi z kultury Dalekiego Wschodu, W krajach takich jak Chiny, Tajlandia czy Japonia sztuka podawania posiłków była szczególnie pielęgnowana.

  Za ojczyznę carvingu uchodzi Tajlandia, gdzie tworzenie kunsztownych form ze składników spożywczych uznawane zostało za dziedzictwo narodowe i kultywowana w sposób masowy, aczkolwiek pierwocin zabawy z formą danie i sposobem podania można się doszukiwać już w starożytnej kuchni rzymskiej.

  Ozdabianie potraw z rzeźbionych owoców i warzyw pierwotnie miało bardzo ekskluzywny charakter. Stanowiło to swego rodzaju rozrywkę dla biesiadników. Od X wieku dekoracje potraw zaczęły pojawiać się na stołach klasy średniej.

  Carving w najprostszym ujęciu można przedstawić jako tworzenie warstw, poprzez powtarzanie tych samych czynności. Jeśli ciekawi są Państwo, jak kunsztowne efekty można osiągnąć w tej sztuce zapraszamy do zapoznania się z nasza galerią.